
- Кількість кредитів 4
- Тип Вибірковий
- Семестри 10, 11
- Рівень вищої освіти Магістр
- Підсумковий контроль Залік
Навчальна дисципліна «Сучасна німецькомовна поезія» є вибірковим компонентом ОП циклу фахової підготовки майбутніх магістрів-філологів. Курс зосереджений як на теоретичному та історико-літературному аспектах розвитку поезії в німецькомовних країнах, так і на практичній роботі з літературними текстами. Курс покликаний дати якомога кращу загальну орієнтацію в магістральних тенденціях і домінантних моделях письма, які формували і надалі формують обличчя поезії в німецькомовних країнах (після 1989 року і до сьогодні). Увагу приділено як окремим найяскравішим авторам, так і центральним сюжетам літературних дискусій, діалогові німецькомовної поезії зі світовою традицією. Важливим елементом курсу є інтерпретаційна робота з найважливішими німецькомовними поетичними текстами зазначеного періоду.
Мета навчальної дисципліни: показати здобувачам освіти якнайповнішу картину розвитку поезії в німецькомовних країнах після 1989 року до наших днів з урахуванням загальної культурної ситуації, історичного, суспільного та політичного контекстів. Одна з найважливіших цілей курсу – ознайомитися з різними моделями інтерпретування та класифікування творчості сучасних німецькомовних поетів, запропонованих провідними критиками, та розглянути їх як один з елементів пошуку німецькомовною літературою своєї динамічної ідентичності.
Навчальна дисципліна вивчається протягом одного семестру та пропонується для вибору на 2 семестр першого року навчання, або на 1 семестр другого року навчання.
Змістовий модуль 1. Lyrikgeschichte seit 1989: Heterogenität und Ungleichzeitigkeit
Тема 1. Gedichtpoetiken in Zeiten der Umbrüche. Exemplarische Positionen seit 1990
Тема 2. Zur Pluralisierung formsprachlicher Optionen in der deutschen Lyrik nach 1989
Тема 3. Von der DDR in Gegenwart und Antike. Zur lyrischen Weltenreise des Uwe Kolbe
Тема 4. Intertextualität als poetische Strategie: Zur Analyse der Gedichte Volker Brauns
Тема 5. Hans Magnus Enzensbergers Lyrik nach der Wende 1989: Die Gedichtbände „Zukunftsmusik“ und
„Kiosk
Тема 6. Lyrik nach 1989 in Österreich und in der Schweiz
Тема 7. Das metasprachliche Element im zeitgenössischen poetischen Text
Змістовий модуль 2. Lyrik nach 2000: Geschichte und Politik
Тема 1. „Auf die schönen Possen“ Volker Braun : Aspekte zivilisationskritischen
Insistierens in deutschen Gedichten nach 2000
Тема 2. Das gegenwärtige deutschsprachige Sonett nach 2000 : Altes in Neuem
Тема 3. Gedichte im Spiegel der Theorie – Theorie im Spiegel der Gedichte. Zeitgenössische poetische Experimente im deutschsprachigen Raum
Тема 4. Poetologische Strategien des Fake. Subjektivität, Originalität und Autorschaft in Clemens J. Setz’ Gedichtband „Die Vogelstraußtrompete“
Тема 5. Das nicht Zufällige im Zufall: über den Gedichtzyklus „Übergangenes“ von R.-B. Essig und
Fotographien von M. Koch im Kontext der früheren intermedialen Experimente von J. Kerner und P. Rühmkorf
Тема 6. Lyriker gewinnt 2015 zum ersten Mal eine der wichtigsten Literaturauszeichnungen in Deutschland, den Preis der Leipziger Buchmesse. Jan Wagner und sein Gedichtband „Regentonnenvariationen“
Тема 7. Vom Poetry Slam zum SMS-Gedicht. Bass Böttcher