
- Кількість кредитів 4
- Тип Вибірковий
- Семестри 10, 11
- Рівень вищої освіти Магістр
- Підсумковий контроль Залік
Навчальна дисципліна «Соціолінгвістика» є дисципліною вільного вибору студентів у блоці професійної підготовки майбутніх магістрів філології. Навчальна дисципліна передбачає лекційні заняття, а також самостійну роботу здобувачів освіти. Соціолінгвістика розвивається на стику мовознавства, соціальної психології та етнографії, вивчаючи проблеми, пов’язані із соціальною природою мови, її суспільними функціями, механізмом впливу соціальних чинників на мову, роллю мови у житті суспільства. Маргінальність соціолінгвістики дозволяє рекомендувати (серед дисциплін на вибір) вивчати її у першу чергу, оскільки вона містить широкий спектр як лінгвістичних, так і соціально-психологічних знань.
Мета курсу – сприяти професійній підготовці майбутніх спеціалістів різних галузей, особливо філологів-викладачів іноземних мов. Опанування курсом сприятиме формуванню чіткого уявлення про те, як соціальний чинник впливає на функціонування мов, як він відображається у мовній структурі, як відбувається взаємодія мов.
Дисципліна вивчається протягом одного семестру та пропонується для вибору на 2 семестр першого року навчання, або на 1 семестр другого року навчання.
Змістовий модуль 1. Соціолінгвістика: предмет, об’єкт, витоки Тема 1. Вплив соціального середовища на мову і мовленнєву політику. Тема 2. Мова як символ приналежності до соціально-замкненої системи. Тема 3. Витоки соціолінгвістики. Тема 4. Соціологічна школа у мовознавстві. Тема 5. Характерні риси соціолінгвістики ХХІ століття. Тема 6. Статус соціолінгвістики як наукової дисципліни. Сучасна українська соціолінгвістика. Змістовий модуль 2. Основні поняття та проблеми соціолінгвістики Тема 7. Мовна спільність. Тема 8. Рідна мова і суміжні поняття. Тема 9. Мова первинна і мова вторинна. Мовний код. Перемикання і змішування кодів. Тема 10. Соціально-комунікативна система. Тема 11. Інтерференція. Тема 12. Мовна варіативність. Мовна норма. |